İklim krizi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık ve dönüşüm yaratmayı amaçlayan Yuvam Dünya Derneği, gençler için önemli bir proje başlattı. Yaratıcı atölyelerle öğrenme ve çözümler üzerinde çalışma imkanı sunan İklim Şampiyonları projesi yeni nesli karamsarlıktan uzak tutarak, iklim krizi ile mücadele konusunda aktif hale getiriyor. 

 

İLK İKLİM ŞAMPİYONLARI, BORUSAN HOLDİNG’DEN!

İklim Şampiyonları projesinin ilk etabı, Borusan çalışanlarının 14-15-16 yaşındaki çocuklarından oluşan 43 kişilik bir öğrenci grubuyla gerçekleşti. Program kapsamında iklim krizi, ekoloji, ekolojinin yansımaları, gıda sistemleri, hareket, öritmi ve döngüsel mimari konularını içeren 42 saat süren bir program oluşturuldu. Alanında uzman eğitimcilerin atölye çalışmaları, ilham konuşmaları, katılımcı öğrencilerin interaktif çalışmaları ve İklim Şampiyonları’nın program boyunca kendileri tarafından yazılan & bestelenen şarkısıyla program tamamlandı.

 

YUVAMIZ DÜNYA İÇİN BİR GÜN ARTIK BUGÜN

"Neden bugün? Niye şimdi böyle bir proje yapılıyor?" sorusunun cevabı net: çünkü hep beklediğimiz o bir gün, artık bugün. Dünyamızın kritik ısınma seviyesinde olması, artmaya devam eden sera gazı salımları, artan ekolojik ve çevresel felaketler özellikle gelecek kaygısı yaşayan genç nesli umutsuzluğa sürüklüyor. Eko anksiyetenin yaygın olarak görüldüğü bu yaş grubu aynı zamanda iklim krizi ile mücadelenin en önemli gücü. Onlar geleceğin iş insanları, doktorları, eğitmenleri… Bu program ile bu kitlenin iklim krizi ile baş etme becerisi artırılarak sonraki nesiller için daha bilinçli bir ortam oluşturulması amaçlanıyor.

 

İKLİM ŞAMPİYONLARI, AKRANLARINA EĞİTİM VERECEK

Akademisyenler, öğretmenler, sanatçılar ve mesleklerine sürdürülebilirliği entegre etmiş uzmanlardan oluşan kadroyla iklim krizi ve ekolojiye dair kazanımlar gençlerin hem bireysel potansiyelleri hem de çevrelerini keşfetmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlandı. Program sonrasında birer “İklim Şampiyonu” olan gençler, Yuvam Dünya Derneği ile iletişimde kalarak projenin diğer gruplarında yer alma şansı bulacak, ilgili olduğu alanlarda uzmanların desteğiyle akranlarına eğitim verecek ve faydayı genişletecek.

 

SIRADAKİ İKLİM ŞAMPİYONLARI KİM OLACAK?

İklim Şampiyonları projesinin Türkiye’nin farklı şehirlerinde farklı şirketlerin desteğiyle sürdürülmesi üzerine planlamalar sürdürülüyor. Yuvam Dünya Derneği, bireysel ve kurumsal düzeyde bağış desteği alarak ilgili tüm gençlerin programa katılabildikleri bir model üzerinde çalışmalar yürütüyor. 

 

YUVAM DÜNYA DERNEĞİNİN HİKAYESİ

Hikayeleri daha anlaşılabilir dille topluma aktarabilen sanatçılar, iş insanları, iklim krizini anlatmak ve çözümün parçası olmak için emek veren aktivistler, sivil toplum gönüllüleri, bilim insanları ve güçlü iletişimcilerden oluşan yeni nesil bir dernek olan Yuvam Dünya Derneği, önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. “İklim Şampiyonları” adlı yeni projede, lise çağındaki öğrenciler için iklim krizi konusunda farklı disiplinlerin dahil edildiği atölye çalışmaları düzenlenerek sürdürülebilirliğe yönelik çözüm önerileri geliştirme imkanı sunuluyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.