Suat Derviş’in müzikal olmasını düşlediği romanı Fosforlu Cevriye’yi, Gülriz Sururi tiyatroya uyarlamış ve İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmesini çok istemişti. “İstanbul’un ta kendisi” olarak tanımlanan Fosforlu’nun hikâyesi, evi bildiği İstanbul’da ve Şehrin Tiyatrosu’nda sahnelenmeye başladı. Artık “Burada Bir Fosforlu Var”

 

2022-2023 sezonunun yeni müzikali “Fosforlu Cevriye” 2 Kasım 2022 Çarşamba günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde prömiyerini yaptı. Oyunun prömiyerine; İBB Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, İBB Kültürel Etkinlikler Müdürü Gül Ayşe Eken, Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Gülriz Sururi’nin kızı Miraç Zeynep Taner, Müdür Yardımcıları Oytun Askeroğlu ve Mehmet Karaosmanoğlu, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcıları Can Başak ve Emrah Özertem’in de aralarında olduğu Şehir Tiyatroları sanatçıları katıldı.

 

“Burada Bir Fosforlu Var”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Suat Derviş’in yazdığı, Gülriz Sururi’nin uyarladığı, Yelda Baskın’ın yönettiği Fosforlu Cevriye adlı müzikali seyirciyle buluşturdu. Şehir Tiyatroları’nın yeni müzikali Fosforlu Cevriye; yarım kalmış bir aşk hikâyesini İstanbul’un sokaklarını, caddelerini, yıldızlarını, gökyüzünü, denizini, kayığını şahit kılarak anlatıyor.

 

Oyunda 1930-40’lı yılların İstanbul’unda geçen bir hikâye, günümüz zengin tasvirleriyle sunuluyor. Mahallelerin arka sokaklarında, hapishanelerinde, batakhanelerinde hayata tutunmaya çalışan kadınların, annelerin, çocukların ve afili delikanlıların otoriteyle olan ilişkisi çarpıcı öykülerle aktarılıyor.

 

İstanbul, şehrin sokakları, caddesi… Herkes kadar Fosforlu’nun da gölgesi düşmüş buralara. “Burada bir Fosforlu var” Fosforlu Cevriye’nin hikâyesi, sokağı mesken tutmuş kadınların, bu kadınların yaşadıkları ve maruz kaldıkları hayatın sertliklerinin, acımasızlıklarının içinde yaşam mücadelesi veren bütün “Fosforlu”ların da yaşadıklarını anlatıyor. Sokağın nizamıyla, kanunun nizamının ölüme mahkûm ettiği iki insanın hikâyesi, bu sert hikâyenin içinde masalsı, yıldızlara kadar uzanan bir aşkı anlatıyor.

 

İstanbul Yeni Bir Müzikal Kazandı

Şehir Tiyatroları, “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” başlığıyla duyurduğu yeni sezonda, İstanbul’a yeni bir müzikal kazandırdı. Genel Sanat Yöneteni Ayşegül İşsever, yaptığı konuşmada “Suat Derviş ile 16 yaşında tanıştım. Fosforlu’yu o yaşlarda okuduğumda çok etkilenmiştim. Gençlerin bu hikâyeyi dinlemesini çok istedim. Ve yeni sezonda, Fosforlu Cevriye’yi gündemimize alarak, İstanbul’a bir müzikal kazandırmış olmaktan son derece mutluyuz” dedi.

 

Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, müzik ve bestesini Oğuzhan Balcı’nın, dekor tasarımını Barış Dinçel’in, kostüm tasarımını Tomris Kuzu’nun, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, efekt tasarımını Yunus Nalcı’nın, koreografisini Maral Ceranoğlu’nun, orkestra şefliğini Hakan Elbir’in yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Berk Samur, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Nur Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor.

 

 

Fosforlu Cevriye kapalı gişe oynuyor

Satışa çıkmasından kısa bir süre sonra biletleri tükenen Fosforlu Cevriye Müzikali, 3-5 Kasım, 9-12 Kasım 2022 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 30 Kasım – 3 Aralık 2022 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde İstanbullularla buluşmaya devam edecek.

 

İyi seyirler…

 

Fosforlu Cevriye (Oyun Konusu)

Anne babasını tanımadığı için gökteki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında bir sokak çocuğu olarak büyüyen, Galata mevkiinde karnını doyurabilmek için “icra-i sanat” eyleyen Cevriye, sıradan bir sokak kızı değil aslında İstanbul sokaklarının ta kendisidir. Hastalık ve soğuktan ölüme yaklaştığı o gece, karşısına çıkan esrarengiz bir Adam sayesinde hayata ve kara sevdaya tutunur. Cevriye’nin daha önce tanıdığı erkeklere hiç benzemeyen ve ona “siz” diye hitap eden bu Adam aslında gizli yaşayan bir idam mahkûmudur. Cevriye onu tanıdığı günden sonra artık bambaşka bir “insan” olmuştur. Hapis, sürgün, aradan geçen zaman ve türlü belalara rağmen bu aşktan vazgeçmeyen Cevriye, sevdiği için her şeyi göze alacaktır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.