ARWU “2022 Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması” açıklandı

 

Her yıl 2 bin 500'den fazla dünya üniversitesinin değerlendirilip ilk bin üniversitenin açıklandığı “ARWU Dünya Akademik Sıralaması”nda Ege Üniversitesi, yine sıralamada yer almayı başardı. Çin merkezli bağımsız sıralama kuruluşu ARWU’nun açıkladığı “2022 Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması”nda, Türkiye’den 11 üniversite ilk 1000 yükseköğretim kurumu içinde yer alırken Ege Üniversitesi, ulusal sıralamada 60 puan alarak 6’ncı oldu.

 

Ege Üniversitesinin uluslararası alanda yükselişini sürdürdüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz, uluslararasılaşma hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmaların olumlu  sonuçlarını dünyaca tanınmış kuruluşların sıralamalarında görebiliyoruz. 67 yıllık köklü eğitim-öğretim ve araştırma kültürü ile yeni nesiller yetiştiren Ege Üniversitesi, öncü bir üniversite olarak hem ulusal hem de küresel ölçekte yükselişini sürdürüyor. Tam akredite, öğrenci odaklı, uluslararası tanınır bir araştırma üniversitesi olarak başarılarımızı sürdürülebilir kılmak ve daha iyiye ulaşmak için aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.  Küresel sıralamaların öncüsü ve en güvenilir olanı olarak kabul edilen ARWU’nun açıkladığı “2022 Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması”nda üniversitemiz, ilk binde yer almasının yanında ülkemizdeki üniversiteler arasında da altıncı sıraya yerleşti.  Bilim üretme heyecanımıza ortak olan tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Nature and Science'da yayınlanan makale sayısında ilk 5’te

2022 ARWU Sıralamasında üniversiteler; mezunlar, Nobel Ödülü ve Fields Madalyası kazanan personel, yüksek atıf alan araştırmacılar, Nature and Science'da yayınlanan makaleler, önemli atıf endekslerinde indekslenen makaleler ve bir kurumun kişi başına akademik performansı dahil olmak üzere çeşitli akademik veya araştırma performans göstergelerine göre sıralandı. Bu kriterlere göre 2022 ARWU sıralamasının ulusal değerlendirmesinde Ege Üniversitesi, Nature and Science'da yayınlanan makale sayısına göre ilk 5, kurumun kişi başına akademik performansı değerlendirmesi ile Science Citation Index-Expanded ve Social Science Citation Index'te indekslenen makale sayısı değerlendirmesine göre ise ilk 7 üniversite içinde yer aldı.

 

Diş Hekimliğinde Türkiye birincisi

ARWU’nun temmuz ayında açıklanan alan sıralamalarında Ege Üniversitesi, Diş Hekimliği alanında dünyada ilk 200 üniversite içinde yer alırken Türkiye’de yine birinci olmuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.