Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı’nın (DEPARK) Tınaztepe Yerleşkesi’nde yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesine (TGB-1) Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla ek alan tahsis edildi. Alınan kararla birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını daha da artırarak kentteki girişimcilik ekosistemini büyüteceğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a üniversitemize verdikleri sonsuz destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Bize yüklenen sorumlukları biliyor; ülkemizin milli teknoloji hamlesi vizyonuna hizmet etmeye devam edeceğimizin sözünü veriyoruz” diye konuştu

 

Türkiye’de yüksek teknoloji üretiminin ve teknolojik girişimciliğin öncü teknoparkı Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı’nda (DEPARK) gerçekleştirilecek yeni yatırımların önü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla açıldı. 10 Haziran 2022 tarihli T.C. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi içinde 17 bin 370 metrekarelik alanda yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesine (TGB-1), 10 bin 261 metrekare daha eklenerek 27 bin 631 metrekareye yükseltildi. Tınaztepe Yerleşkesi TGB-1 alanında yer alan ‘Alfa’ ve ‘Beta’ binalarının yanına ‘Gama’yı eklemeye hazırlanan Dokuz Eylül Üniversitesi, söz konusu kararla, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını artıracak ve kentteki girişimcilik ekosisteminin daha da büyümesine katkı sağlayacak.  Birçok teknoloji girişimcisine ev sahipliği yapan DEPARK, TGB-1 alanın genişlemesiyle yeni araştırmacılara da istihdam sağlayacak. Bilim ve teknoloji ekosistemini destekleyecek ek alanlarla birlikte şehrin sanayisine ve teknolojik altyapısına DEPARK’ın çalışmalarıyla güç katılacak.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ülkemizin ‘milli teknoloji hamlesi’ vizyonuna bilimsel çalışmalarıyla destek verdiğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararla Araştırma Üniversitemizin DEPARK’a yönelik ek alan başvurusu kabul edildi. Muhterem Cumhurbaşkanımıza üniversitemize verdikleri sonsuz destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın, ‘Hizmet kalitemizi, teknoloji geliştirme ve üretme kabiliyetimizle birleştirdiğimizde küresel sağlık pazarından alacağımız pay katlanarak yükselecektir’ açıklamasının önemini ve bizim düşen sorumlulukları biliyoruz. Türkiye’nin ilk sağlık ihtisas teknoparkı olan DEPARK, sağlık alanındaki projeleri ve hayata geçirdiği işbirlikleriyle yerli ve milli teknolojileri desteklemeyi sürdürüyor” dedi.

 

Sanayi, kamu kuruluşları, üniversiteler ve diğer araştırma altyapılarının DEPARK bünyesinde bir araya geldiğini söyleyen Rektör Hotar, “Akademik, ekonomik ve sosyal yapının buluştuğu, Ar-Ge ve inovasyon ekosistemini başarıyla oluşturduğumuz DEPARK; TGB-1 alanın büyümesiyle birlikte ivmesini daha da artıracak. ‘Alfa’ ve ‘Beta’ binalarının yanına ekleyeceğimiz ‘Gama’ binası ile araştırma projelerinin ihtiyaç duyduğu tüm koşulları sağlayacağız. DEPARK TGB-1 alanın genişlemesiyle birlikte yüksek teknoloji tabanlı projelere daha çok ağırlık verecek, üniversite-sanayi işbirliklerine yönelik bilimsel faaliyetleri ve yeni yatırımlarımızı hayata geçireceğiz. Mensup ve mezunlarımızın gücüyle yeni araştırmaları, ülkemize katma değer sağlayacak çalışmaları, girişimcileri ve girişimci adaylarımızı desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

HEDEFLERİMİZE DAHA DA YAKLAŞTIK

DEPARK Genel Müdürü Prof. Dr. Özgür Özçelik ise Türkiye’de girişimcilik ekosistemini büyütecek çalışmalara devam ettiklerini belirterek, “Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın önderliği, yol göstericiliğinde ve kendisinden aldığımız destek ile gerçekleştirdiğimiz Tınaztepe Yerleşkesi’ndeki ek alan başvurumuz kabul edildi. Başvurumuzun kabul edilmesi ile büyüme yolundaki hedeflerimize biraz daha yaklaştık. DEPARK’ın bu alanda hayata geçireceği üçüncü büyük yatırımımız olacak Gama Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi Binası’na yönelik çalışmalarımıza başladık’ şeklinde konuştu.

 

DOKUZ EYLÜL TEKNOPARKI- DEPARK

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı (DEPARK) bünyesinde 2022 yılı itibari ile toplam 120 firma yer alıyor. Toplam istihdam sayısının bin 310 olduğu, Ar-Ge personel sayısının bin 106’yı bulduğu teknoparkta, devam eden proje sayısı 180’i buldu. Ar-Ge gelirlerinin 167 milyon TL’ye ulaştığı DEPARK’ta, paydaşların kent ekonomisine ihracat katkısı ise 10 milyon doları aştı. 2021 yılı sonunda toplam ciro 250 milyon TL’ye ulaşan DEPARK, Tınaztepe Yerleşkesi’nde bulunan Alfa ve Beta Binaları (TGB-1) ve Balçova Yerleşkesi’nde bulunan Zeytin Binası ve Nar Kompleksinde (TGB-2) faaliyetlerine devam ediyor.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.