Uluslararası TOSFED Baja Kupasının ilk ayağı Bursa Mustafakemalpaşa ilçesinde nefesleri kesen yarışlar ile start verdi. Mustafakemalpaşa, Adnan Menderes Meydanında verilen seremonik start ile tüm yarışçılar gaza eşsiz Suuçtu manzarası eşliğinde yarışabilmek için bastı.
 

BAJA HEYECANI MUSTAFAKEMALPAŞA’ YI SARDI

Sezonun ilk yarışının yapıldığı 5. Kez düzenlenen Uluslararası TOSFED Baja kupasında heyecan büyük, Uluslararası düzenlenen yarışta birçok özel ismi misafir eden Mustafakemalpaşa, ilçenin doğası ve manzarasıyla misafirlerini mest etti.

 

Uluslararası yarışlarda Türkiye’yi temsil eden Mert Becce ve Oyuncu Çağrı Çıtanak’ın copilot olarak yarıştığı yarışta nefesler tutuldu. Seyir keyfi yüksek olan yarış 17 araç ile 100 metre rakımdan başlayıp 1200 metre rakıma çıkan uzun bir yarış oldu. Özenle hazırlanan parkurlarda yer yer ufak şelaleler ve sık ağaçların bulunduğu aksiyonun bol olduğu yarışa ilgi oldukça büyük oldu.

 

BAJA PARKURLARI ZORLUYOR

Ralli yarışlarında sürücüler daha önce etaplarda antrenman yapabiliyorken, Baja sürücülerine antrenman şansı tanımıyor, etapta verilen yol notları ile etaplar tasvir ediliyor, Mustafakemalpaşa’nın Suuçtu Şelalesinden başlayıp, Muradiye Sarnıç Köyünde biten nefes kesen parkurda yer yer ralli tadı alınırken, çamurların bol olduğu yerlerde offroad heyecanı yaşandı.

 

YARIŞÇILAR İÇİN TÜM GÜVENLİK TEDBİRLER ALINDI

Ormanın doğanın içinde kilometrelerce hızın yapıldığı yarışta irtibatın koparılmayıp iletişimin sağlanabilmesi adına 6 adet seyyar baz istasyonu desteği alındı. Kullanılan otomobillerin hepsinde uydu takip cihazı ile ormanın içerisinde ki olası durumlara karşı tüm önlemler alınırken, ayrıca itfaiye, jandarma ve sağlık ekipleriyle tüm yarış boyunca güvenlik maksimum seviyede tutuldu.

 

KAZANANLAR BELLİ OLDU

Uluslarası Baja Kupasında yarışa tam 19 ekip kayıt yaptırdı.  16’sı start alanından yarışa başlarken parkurları sadece 13 ekip tamamlayabildi ve nefeslerin tutulduğu mücadelede kazananlar belli oldu. S3 sınıfında 1. Bener Baş, 2. Benan Engin, 3. Mehmet Yıldırım, S2 sınıfında ve genel klasmanda 1.Mert BECCE 2.Murat Kamil Altun 3. Mehmet Tüfekçioğlu oldu. SSV sınıfında 1. İsrafil Akyüz  2. Diren Üykü 3. Yağız birinci, ödüllerini aldı. S4 Snıfında 1.Tarık Gökbay 2.Aziz Görkan 3.Alper Sarper oldu. Warn Türkiye Etabı Best Time kupasını Mert BECCE kupalarını alarak başarılarını taçlandırdılar.

 

EV SAHİPLİĞİ YAPTIĞIMIZ İÇİN ÇOK MUTLUYUZ

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ‘’ Uluslararası TOSFED Baja kupasına ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz. Yeşilin merkezi Bursa’mız ve doğanın bir incisi olan Suuçtu şelalemizin böyle özel bir yarışa ev sahipliği yapması bizleri onurlandırıyor. Nefeslerin kesildiği zorlu parkurların olduğu yarışta, yarışmacıları ilçemizin en güzide yerlerinde ağırladık. Bu tarz etkinlikleri önemsiyorum, geçen sene yapmış olduğumuz offroad’a ilgi büyüktü. Bu tarz işbirliklerinin artmasını temenni ediyor. Birinci olan arkadaşları tebrik ediyorum.’’ Dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.