İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı, ilkini geçen yıl gerçekleştirdiği “SİNEMADA” etkinliğiyle son yılların ses getiren filmlerini sinemaseverlerle buluşturmaya bu yaz da devam ediyor! Büyükada Atatürk Meydanı, Heybeliada Pazar Meydanı ve Burgazada Cennet Bahçesi’nde 18-26 Haziran tarihleri arasında FilmKoop iş birliği ile düzenlenen, “SİNEMADA” etkinliğinde film gösterimleri ile birlikte yönetmen ve oyuncularla söyleşiler, ustalık sınıfları ve atölyeler yer alıyor. “SİNEMADA”, 18 Haziran Cumartesi günü saat 17:00'de oyuncu Deniz Türkali ve sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan'ın katılımıyla “Geçmişten Günümüze Sinemada Kadın” konulu bir söyleşiyle, Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde başlıyor. 

 

“SİNEMADA” kapsamında, geçtiğimiz yıl ilgi gören atölyeler bu yıl da devam ediyor. Çocuklar Film Çeviriyor, Genç Sinema Atölye, Meraklısına Açık Atölye ve Yunanistan’ın ünlü yönetmeni Theo Angelopulos’un birçok filminin senaryosunu yazan, Heybeliada doğumlu Petros Markaris ile Senaryo Ustalık Sınıfı atölyelerinin detayları şöyle: 

 

 Çocuklar Film Çeviriyor

“SİNEMADA” bu yıl da çocukları unutmadı. Birer günlük modüller halinde üç gün sürecek stop motion atölye çalışmalarına 8-12 yaş grubu çocuklar katılabilecek. Büyükada’da 22-23-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek atölyeyle, çocuklar merakla izledikleri filmlerin kamera arkasını deneyimleme fırsatı yakalayacak. FilmKoop’tan Gürşat Özdamar yönetiminde gerçekleştirilecek ve 15 çocuğun katılabileceği atölyeye kayıtlar, Büyükada Adalar İBB Ek Hizmet Binası’ndan 16-20 Haziran 2022 tarihlerinde alınacak.  

 

 Genç Sinema Atölye 

Gençlere yönelik film atölyesinde, gençler adada kısa film çekecek ve kurgulayacak. 17-18-19 Haziran tarihlerinde Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenecek atölyede, 18-25 yaş aralığında 20 gençten oluşan grup, iki gün boyunca yönetmen Hüseyin Karabey’in koordinatörlüğünde, oyuncu Gizem Erman Soysaldı ve kurgucu Sercan Subaşı’dan sinemanın temel ilkelerine dair dersler alacak. 

 

 Meraklısına Açık Atölye 

“SİNEMADA” kapsamında ayrıca, sinemanın mutfağına meraklılar için 3 ayrı başlıkta açık atölye düzenlenecek. “Yaratıcı Yapımcılık Nedir?”, “Film Tasarımında Yapımcının Rolü, Pitch Nasıl Yapılır?” ve “Dramatik Fikirden Senaryoya” başlıkları altında gerçekleştirilecek atölye çalışmalarının yürütücüleri yapımcı Dilde Mahalli, yönetmen ve senarist Sefa Öztürk ve senaryo danışmanı Gülengül Altıntaş. Büyükada’da Adalar Belediyesi Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde 25-26 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek atölye çalışmalarına, İBB Kültür Sanat sosyal medya hesaplarından duyurulacak link üzerinden başvuran ilk 300 kişi katılabilecek.

 

 Petros Markaris ile Senaryo Ustalık Sınıfı

Yunanistan’ın ünlü yönetmeni Theo Angelopulos’un birçok filminin senaryosunu yazan, Heybeliada doğumlu Petros Markaris, senaryo ustalık sınıfı atölyesinde katılımcılarla buluşacak. 22 Haziran Çarşamba günü saat 21.00’de çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek senaryo ustalık sınıfı atölye çalışmasına, İBB Kültür Sanat sosyal medya hesaplarından duyurulacak başvuru linki üzerinden kayıt yaptıran ilk 300 kişi katılabilecek. Petros Markaris’in senaryosunu yazdığı “Unutma Beni İstanbul” filmi de, “SİNEMADA” kapsamında, 26 Haziran Pazar günü saat 20:15’de Heybeliada Değirmenburnu’nda izleyici ile buluşacak. Gösterim sonrasında ise Petros Markaris ile Hüseyin Karabey söyleşisi gerçekleştirilecek.

 

 Etkinlik kapsamında, aralarında 2022 yılı İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü alan Tayfun Pirselimoğlu’nun filmi “Kerr”, İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin 2021 Cannes Jüri Özel ödüllünü kazanan filmi “Kahraman” (A Hero), oyuncu Anthony Hopkins’e En İyi Oyuncu Oscarı’nı kazandıran "Baba (The Father)”, Stefan Zweig uyarlaması “Satranç (Schachnovelle)”, Pedro Almodovar’ın son filmi “Paralel Anneler (Madres paralelas)” ve Hayao Miyazaki’nin ünlü anime filmi “Komşum Tottoro (Tonari no Totoro)” gibi hem yetişkinler hem de çocuklar için 20 filmden oluşan bir seçki sinemaseverlerle buluşacak. Bağımsız Türkiye Sineması^ndan “Çatlak”, “Okul Tıraşı”, “Yaramaz Çocuklar”, “İki Şafak Arasında”, “Bilmemek”, “Sen Ben Lenin” ve “Hakikat: Şeyh Bedrettin” de sinema günlerinde yer alan filmler arasında.

 

 İstanbul Şehir Hatları sinema günlerini kapsayan 9 gün boyunca Adalar’a özel sefer düzenleyecek. Sinemaseverler, 18-26 Haziran tarihleri arasında saat 23:00’de Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada-Bostancı şeklinde sefer yapacak olan vapuru kullanabilecek.

 

 Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinlik programının ayrıntıları İBB Kültür Sanat ve FilmKoop sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

 

PROGRAM:

Büyükada Atatürk Meydanı

 18 Haziran Cumartesi   

Çatlak, saat20.00

Söyleşi: Yönetmen Fikret Reyhan

 19 Haziran Pazar

Turna Misali, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen İffet Eren Danışman Boz ve Eyüp Boz

 20 Haziran Pazartesi 

Dermansız saat: 20.00

Film sunumu ve söyleşi: Mustafa Ünlü

 21 Haziran Salı  

Paralel Anneler, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 22 Haziran Çarşamba

Satranç, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 23 Haziran Perşembe 

Baba, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 24 Haziran Cuma 

Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 25 Haziran Cumartesi

Kerr, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu

 26 Haziran Pazar

Kumbara, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Ferit Karol, oyuncular Gülçin Kültür ve Murat Kılıç

 Heybeliada Pazar Meydanı

 18 Haziran Cumartesi 

Kahraman, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 19 Haziran Pazar

Yaramaz Çocuklar, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Ahmet Necdet Çupur

 20 Haziran Pazartesi 

Sardunya, saat: 20.00

Söyleşi: Film ekibi

 21 Haziran Salı  

Okul Tıraşı, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Ferit Karahan

 22 Haziran Çarşamba

Komşum Tottoro, saat: 20.00

 23 Haziran Perşembe

İki Şafak Arasında, saat: 20.00

Söyleşi: Film ekibi

  24 Haziran Cuma 

Bilmemek, saat: 20.00   

Söyleşi: Yönetmen Leyla Yılmaz ve oyuncu Emir Özden

 25 Haziran Cumartesi

Bergman Adası, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 26 Haziran Pazar

Unutma Beni İstanbul, saat: 20.00

Söyleşi: Senarist Petros Markaris

 Burgazada Cennet Bahçesi

21 Haziran Salı  

Sen Ben Lenin, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Tufan Taştan 

 22 Haziran Çarşamba

Hakikat: Şeyh Bedrettin, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Hakan Alak

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.