Türkiye’deki şirketlerin teknolojiye açılan penceresi olan ITserv’e göre son 1 yılda, 3 şirketten biri dijital felaket yaşadı. Her 4 şirketten biri felaket kurtarma testi yaptırmadı ve kullanılan çözümlerin planlandığı gibi çalışıp çalışmadığını anlayamadı

 

Türkiye'de son bir yılda, 3 şirketten biri dijital felaketi yaşayıp, kalan iki şirketten biri de yeterli felaket kurtarma çözümlerini kullanamadı. Türkiye’deki şirketlerin teknolojiye açılan penceresi olan ITserv’e göre her 4 şirketten biri felaket kurtarma testi yaptırmadı. 

 

Dijitalleşmeden önce felaket kurtarma planları büyük ölçüde yangın, sel, deprem ve diğer fiziksel felaketler içindi. Ancak günümüzün çevirimiçi ortamında, dijital nitelikteki felaketler, fiziksel felaketler kadar veya potansiyel olarak daha da yıkıcı olabiliyor. Bu nedenle dijital felaket kurtarma planları herhangi bir işletme için hayati öneme sahip. Çünkü felaket kurtarma planları, yıkıcı bir siber saldırı, veri ihlali veya diğer dijital felaketlerden sonra şirketlerin iyileşmesine yardımcı oluyor.

 

Felakete hazır değiller

 

Kurumlar için uçtan uca bilgi teknolojileri çözümleri sunan ITserv’e göre şirketlerin dijital felakete daha iyi hazırlanması mümkün. Çünkü son 1 yılda, 3 şirketten biri dijital felaket yaşadı. Yine 3 şirketten biri de yeterli felaket kurtarma çözümlerini planlamadı. Her 4 şirketten biri felaket kurtarma testi yaptırmadığı için çözümlerin işe yarayıp yamadaığını anlayamadı.

 

Şirketler korunmak için ne yapmalı?

 

Bir kurumu tehditlere karşı koruyabilmek için alınacak ilk aksiyon şirket hakkında kapsamlı bir risk analizi yapmak. Bir yönetici her zaman kendisinin ve kurumunun zayıf ve kuvvetli taraflarını analiz ederken objektif ve en önemlisi de gerçekçi olmalı. ITserv Teknoloji Hizmetleri’ni de bünyesinde barındıran IT Group’a bağlı ITCloud ve ITBackup, kurumlar için felaket kurtarma hizmeti sunuyor. Felaket kurtarma hizmetiyle kurumların zayıf ve güçlü yönlerini belirleyip doğru tespitle en doğru yaklaşıma yönlendiriyor.

 

Kriz sonrası travmayı önlüyor

 

Kurumlara özel olarak tasarlanan felaket kurtarma senaryoları sayesinde doğal afetler ve siber saldırılar da dahil olmak üzere her türlü soruna karşı hazırlık yapılıyor. Felaket kurtarma hizmetiyle kriz sonrası travma da önleniyor. Krizi karşıladıktan ve savuşturduktan hemen sonra ITBackup’ta depolanan yedekler yüksek bant genişliği ile çok kısa süre içinde geri getiriliyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.