Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali renkli görüntülerle başladı. Türkiye’nin en iyi rotası olarak değerlendirilen, Van Gölü çevresini kapsayan bisiklet festivaline 3 ülke ve 81 ilimizden 250'yi aşkın sporcu 7 günde 450 kilometre pedal çevirecek.

 

Van Gölü havzasının değerlerinin ön plana çıkartılması, gölün kirlenmesine ‘Dur’ diyebilmek ve havza koruma eylem planı ve uygulama programına katkı sunmak için Büyükşehir Belediyesi, organizesinde, Van Gölü Aktivistleri Derneği işbirliği ile düzenlenen 4. Van Denizi Bisiklet festivali Van Kalesi Atatürk Kültür parkından start aldı. 'Van Gölü kirlenmesin, mavi kalsın' sloganıyla düzenlenen 'Van Denizi Bisiklet Festivali', göldeki kirliliğe dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Çevre belediyelerinin de destek verdiği ve 21 Ağustos'a kadar sürecek olan festivalde İran, İtalya, Almanya ile 81 ilden yaklaşık 250 sporcu 450 kilometrelik Van Gölü çevresinde pedal çevirecek.

 

Sağlık koşulları elverişli olan herkesin bisikletiyle 21 Ağustos’a kadar kamp alanlarından katılabileceği festivalde sırasıyla Edremit, Gevaş, Reşadiye, Tatvan, Bitlis, Nemrut Krater Gölü, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Muradiye, Tuşba ilçeleri gezilecek. 450 kilometrelik yol ağında bisikletli gruplara sağlık, güvenlik ve teknik anlamda destek verilecek. Gevaş, Reşadiye, Tatvan, Ahlat, Erciş ve Tuşba sahillerinde kamp alanları oluşturulacak.

 

Van Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal ve kültürel anlamda dolu dolu bir yaz geçirdiklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Esiner Çetin, “Tüm kesimlere yönelik etkinliklerimiz var. En son Gevaş ilçemizde Türkiye Dağcılık Federasyonu Yüksek Dağ Koşusu Artos Ultra Sky Maratonu gerçekleştirmiştik. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sporcumuz katılım sağladı. Bugün de Van’da 4.sü düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivalini gerçekleştiriyoruz. Bu festivale Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 250 sporcumuz katılıyor. Bu parkurumuz 450 kilometredir. Yani sporcularımız Van gölünün tamamını turlayacaklardır. Buradaki amacımız Van Turizmine katkı sağlamak ve Van Gölü çevre koruma eylem etkinliğine destek vermektir. Van Gölü’nü kirlilikten kurtarmak için bunun da bir farkındalık oluşturacağını düşünüyoruz. Buradan da Vanlı hemşehrilerim ize şunu söylüyorum; Van gölüne sahip çıkalım, Gölümüzü kirletmeyelim.” Diye konuştu.

 

Eskişehir’den geldiğini belirten Rahime Çelen ise Van’a ilk defa geldiğini belirterek, “Ben çok gezen bir insanım ama maalesef Van’a gelme şansım olmamıştı. Buraya geliş nedenim bisiklet turu değil. Van Gölü temiz kalsın kampanyasına destek vermektir. Yapılan farkındalık çalışmalarını sosyal medyadan izliyorum ve çok beğeniyorum. Yapılan çalışmalar uluslararası boyutlara taşındı. Bisiklet sürmeyi sevdiğim için buraya bisiklet sürerek kampanyaya destek vermek istedim. Turu tamamlamak istiyorum ama neler yaşayacağız bilmiyorum. Coğrafyası farklı tabi uyum sağlayıp 7 gün boyunca pedallamaya çalışacağız. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.