İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hizmet içi eğitim programlarının ele alındığı, Yönetici Geliştirme Programı (YÖGEP) ve Okul Temelli Mesleki Gelişim konularında yapılan ve yapılacak olan işbirliklerinin değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi. Toplantıya; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Bukova Güzel, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr.Bahadır Namdar, Demokrasi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabahattin Deniz ve Dekan Yardımcısı Dr. Behsat Savaş ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilgili birim yöneticileri katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından titizlikle uygulanan YÖGEP programının alt başlıkları ile yayılarak ve arttırılarak devam ettirilmesi amaçlanıyor. Toplantıda, özellikle okullarda Eylül başı itibariyle bir koordinasyon kurulunun oluşturulması, öğretmenlerden bu eğitim için ihtiyaç taleplerinin alınması, alınan talepler doğrultusunda hizmet içi eğitimlerin planlanması konuları ele alındı. Okul Temelli Mesleki Gelişim, Mesleki Gelişim Toplulukları, okul ve öğretmen hareketlerinin sunumlar eşliğinde detaylandırıldığı toplantıda, Eylül ayı itibariyle bu eğitimlerin yaygınlaşmasının hedeflendiği vurgulandı. Şu ana kadar yapılan işbirliklerinin diğer üniversitelerle artarak devam etmesinin önemine dikkat çekildi. Milli Eğitim Bakanlığının mesleki gelişime verdiği öneme dair politikasının benimsendiğinin altı çizilen toplantıda üniversitelerle iş birliğinin önemine dikkat çekildi.

 

Okul Temelli Mesleki Gelişimin evrenini okul oluşturuyor

Günümüz dünyasında, mesleki gelişim faaliyetlerinin etkililiğini artırmak amacıyla okul temelli çalışmalar giderek önem kazanmaya başladı. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Okul Temelli Mesleki Gelişim (OTMG) çalışması başlatıldı. Okul Temelli Mesleki Gelişim, okul düzeyinde yaşanan eğitim ihtiyacının okul içerisinde karşılanması anlayışına dayanmaktadır. Bu yaklaşım ile öğretmenlerin eğitim ihtiyacı, merkezî ya da mahallî olarak düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerine sağlanan kontenjan dâhilinde karşılanmaktadır. İhtiyaç analizlerine dayanan bu eğitimler çoğunluğun beklentisini karşılamak üzere tasarlanmıştır ancak okulların şart ve imkânları farklılık gösterdiği gibi öğretmenlerin mesleki gelişim ihtiyaçları da farklılıklar sergilemektedir. Okul Temelli Mesleki Gelişimin evrenini okul oluşturduğu için öğretmen, görev yaptığı okul ortamında ihtiyaç duyduğu eğitimi alarak kendi ihtiyacını karşılayan bir eğitime katılma şansı bulacaktır. Ayrıca bu çalışma ile okulların, başta üniversiteler olmak üzere uzman kişi ve kurumlarla işbirliği gelişerek büyüyecektir. Okul Temelli Mesleki Gelişim çalışması üniversitelerin okula ve bu sayede eğitim uygulamalarına doğrudan katkısının önünü açacaktır. Mesleki gelişim toplulukları ile de öğretmenlerin mesleki iş birliği deneyimlerinin artırılması hedeflenmektedir. Öğretmen-yönetici hareketlilik programı faaliyetlerinin yaygınlaşmasıyla öğretmenlerin karşılıklı olarak mesleki uzmanlık bilgilerinin artırılması, fark yaratan eğitim kurumlarındaki iyi uygulamaların paylaşılması, öğrencilerin öğrenmeye yönelik ihtiyaçları gözetilerek öğretmenler arası mesleki gelişim fırsatlarının artırılması hedeflenmektedir.

 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, öğretmenlerin mesleki gelişimine önem verdiklerini ve bu kapsamda yapılan çalışmaları, üniversitelerle işbirliği içinde sürdürmeyi önemsediklerini ifade etti. Üniversitelerin desteği ile güzel başarılara imza atacaklarına inandıklarını söyleyen Yentür, verdikleri destek ve emek için kendilerine teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.