Ege Üniversitesinde geliştirilen Ar-Ge ve inovasyona dayanan “Yüksek Gerilim Seviyesinde Enerji Çıkışı Sağlayan Eviricisi” buluşu Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescillendi.

 

Buluşu yapan, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Özgener,  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalı Başkanı ve ELSEVIER yayınevinin Renewable Energy Focus dergisinin Associate Editörü, yine aynı yayınevinin Renewable and Sustainable Energy Reviews isimli bilimsel dergisinin, yenilenebilir enerjiler altyapı bilimsel çalışmalarından sorumlu editörü Prof. Dr. Leyla Özgener ve Dr. Ahmet Yıldız’ın “Yüksek Gerilim Seviyesinde Enerji Çıkışı Sağlayan Güneş Eviricisi” başlıklı buluşu Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından patent aldı.  Ege Üniversitesi adına tescillendi.

 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ceylan Zafer, başarılı bilim ekibini tebrik ederek başarılar diledi.

 

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Özgener, “Söz konusu buluş ile her geçen gün artan güneş enerjisi (fotovoltaik) kurulumlarının şebekeye bağlanması noktasında yenilikçi bir yöntem sunulmaktadır. Mevcut teknoloji ile alçak gerilim seviyesinde evirici yapıları ile birlikte dağıtım panoları ve yükseltici transformatörler kullanılarak elektrik şebekesine bağlantı yapılmaktadır. Önerilen buluş ile birlikte elektrik şebekesi ile olan bağlantının tek bir yüksek gerilim evirici cihazı ile yapılması sağlanmaktadır. Bu şekilde daha az bileşen kullanılması, çevrim sırasında verimlilik yönünden iyileşme sağlanması, daha az elektriksel bağlantı yapılması ve muadillerine göre daha yüksek güçlerde evirici yapılması mümkün olabilmektedir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.