Atatürk Kültür Merkezi, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 84. yılında üç özel konserle anacak. 10 Kasım’da İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 11 Kasım’da İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 13 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, Atatürk’ü özel eserlerle yâd edecek.

 

Nevit Kodallı’nın müziği ve Cahit Külebi’nin metniyle “Atatürk Oratoryosu”

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 10 Kasım Perşembe akşamı Cumhuriyet dönemi ikinci kuşak bestecilerinden Nevit Kodallı’nın müziği ve ünlü şair Cahit Külebi’nin metninden oluşan “Atatürk Oratoryosu”nu seslendirecek. AKM Türk Telekom Opera Salonu’ndaki konserde soprano Perihan N. Artan, mezzosoprano Jaklin Çarkçı, tenor Berk Özbek, bariton Alper Göçeri solist olarak yer alacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu ile gerçekleşecek konserin orkestra şefliğini Murat Kodallı, koro şefliğini ise Paolo Villa üstlenecek.

 

Beethoven’ın eserleriyle taçlanan bir repertuvar

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çığır açan Ulu Önderi, müzik tarihinde çığır açan Beethoven’ın eserleriyle taçlanan bir repertuvarla anacak. AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda 11 Kasım’da gerçekleşecek konserde, Amerikalı besteci Samuel Barber’ın etkileyici bestesi Yaylılar için Adagio, piyanist Gökhan Aybulus’un hayat vereceği Beethoven’ın Üçüncü Piyano Konçertosu ve son olarak bir anıt eser olan Eroica Senfonisi seslendirilecek. Konserde orkestrayı deneyimli şef Antonio Pirolli yönetecek.

 

Atatürk’ün sevdiği eserler seslendirilecek

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu; Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlanışının 84. yılı anısına, 13 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda sahne alacak. Şef Mehmet Güntekin yönetimindeki koro, aziz Atatürk’ün anısına hazırlanan konserde, klasik müzik kültürümüzün kadim makamlarından “Zâvil”i ana eksenine alacak. Günlük hayatının vazgeçilmezi Türk musikisi olan Atatürk’ün “özel repertuvarı” denilebilecek eserlerden tamamlanan bir derleme, müzikseverlerin huzuruna çıkacak. Saz eserleri bölümünde “Halâskârgazi”nin isteğiyle yakın çevresinde yer almış büyük bestekâr Refik Fersan’ın bestelediği bir eser yer alırken; solist Bekir Ünlüataer, Atatürk’ün musiki meclislerinde dinlemekten büyük zevk aldığı eserleri seslendirecek. Konser, Atatürk’ün doğduğu toprakların sesi olan Rumeli türküleriyle son bulacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.