Köyün her sokağından mis gibi yeni pişen ekmeklerin kokusu yükselirken gelen misafirler ata ekmeği ve armola peyniri ile lezzet şöleni yaşadı.
 
 
Şenlik süresince kurulan üretici pazarlarında Seferihisar’a has yerel ürünler satışa sunulurken yerel lezzetler de vatandaşa ikram edildi. 
 
 
Seferihisar Belediye Bandosu ve Ege 5’lisinin müzik ziyafeti sunduğu şenlikte Seferihisar Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi göz doldurdu.
 
 
Şişme oyun parkurları, kum boyama standı ve çeşitli atölye çalışmalarıyla minik ziyaretçiler de unutmayacakları bir gün yaşadı.
 
 
“Tarım da Seferihisarı’ın en değerlisidir”
 
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Seferihisar’da büyüyenler bilir. Hepimizin çocukluğu bağda bahçede geçti. Bahçede mandalina ağacı sulamak, toprağı çapalamak bizim için oyun gibiydi. 
 
Oyun nasıl bir çocuğun en değerli şeyiyse tarım da Seferihisar’ın en değerlisidir. 2011 yılında bir sandıktan çıkan ve bir metrekarelik toprağa ekerek başladığımız topan karakılçık tohumu bugun 700 dönüm arazide ekili. Yerel tohuma sahip çıkmak için başladığımız hikaye bugün artık tüm dünyada biliniyor. Uluslararası heyetler nasıl başardığımızı görmek için bizi ziyarete geliyor” dedi. 
 
 
“Toprak ülkenin geleceğidir”
 
Konuşmalarına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederek devam eden Başkan Yetişkin “Tüm bunları başarmamızda elbette Tunç Başkanın çok emeği vardır. Tarım vizyonu ile Seferihisar’a kattığı değerlerden kaynaklı buradan bir kez daha Tunç Başkanımıza teşekkür ederim. Atatürk’ün liderliğindeki İzmir İktisat Kongresi ile tarım politikasının temel ilkesi “Milli ekonominin temeli ziraattır” şeklinde belirlenir. İşte bu yüzden köylü milletin efendisidir demiştir Mustafa Kemal. Milletin efendisi üretendir, toprağına sahip çıkandır. Toprağını işleyen ülkelerin ne kadar kıymetli olduğunu da en iyi bu günlerde görüyoruz. Toprak ülkenin geleceğidir. Bu topraklar bize Atamızdan emanet. Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken tarıma, tohuma, üretime sahip çıkmak hepimizin sorumluluğu olacaktır” ifadelerini kullandı. 
 
 
Festivale Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve eşi Fatma Yetişkin, İzmir Köy Koop Başkanı Neptün Soyer, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Köksal Yıldırım, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, İyi Parti Seferihisar İlçe Başkanı Kürşat Cebeci, Seferihisar Belediyesi Meclis Üyeleri, Ulamış Muhtarı Kadir Girginer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.