Mersin, engelliler ve toplumun diğer fertleri arasında olumlu etkileşim modeli oluşturma amacını taşıyan uluslararası yardım misyonu “Ruhun Yelkenleri” kapsamındaki etkinliklere ev sahipliği yaptı. AKKUYU NÜKLEER temsilcileri, kamu kuruluşları ve “Ruhun Yelkenleri” seferinin uluslararası mürettebatı, iki yatta yelkenli yarışı, çöp toplama kampanyası ve konser düzenledi.

 

Yelkenli yarışı sırasında, “Ruhun Yelkenleri” mürettebatı yatlarda, karanlık bir ortamda, kapsayıcı gezi ve düğüm çözme gibi atölyeler düzenledi. Bu atölyelere gazeteciler ve AKKUYU NÜKLEER çalışanları katıldı. Taşucu ilçesinde deniz kıyısında yapılan tekne yarışının ardından, yarış katılımcıları ve bölge sakinleri çöp toplama kampanyası da düzenlendi.

 

Aynı günün akşamında ise Taşucu merkez meydanında bölge sakinlerine konser verildi. Konserde Türkiye, Letonya, Rusya, Ermenistan, Nepal ve İsrail gibi ülkelerden katılan engelli yarışmacılar müzik ve dans gösterileri ile sahne aldı. Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok ve AKKUYU NÜKLEER Genel Müdürü Basın Sözcüsü Vasily Korelsky katılımcılarla sohbet etti. 

 

Program, “Ruhun Yelkenleri 2022” yarışlarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi dolayısıyla düzenlenen törenle sona erdi.

 

Tarsus Engelliler Platformu Başkanı Dursun Arslan etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “’Ruhun Yelkenleri’ projesine 5 senedir katılmaktan gurur duyuyorum. Bu yıl etkinliği, Tarsus Engelliler Platformu ve Rusya Beyaz Baston Derneği ile birlikte düzenledik. Yabancı katılımcılarımıza ve bizi destekleyen tüm konuklarımıza teşekkür etmek istiyorum. Başta Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom olmak üzere, Silifke Belediye Başkanlığı’na ve Kaymakamlığı’na, Akdeniz Kaymakamlığı-’na ve diğer devlet kuruluşlarına içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki yıl yine burada, Mersin’de benzer bir etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz.” 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva da Şirketin düzenlediği “Ruhun Yelkenleri” yardım projesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Meslektaşlarımız, ‘Ruhun Yelkenleri’ kapsamında düzenlenen etkinliklerde birkaç yıldır düzenli bir şekilde gönüllü olarak katılıyorlar. Çeşitlilik, herkes için eşit fırsatlar ve başarılı kariyer gelişimi, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un ve şirketimiz tarihinin ve kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Her çalışanın potansiyelini ortaya çıkarmak için rahat bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Akkuyu NGS sadece inşaat sahası değil, yakın gelecekte devreye girecek büyük bir enerji tesisidir ve aynı zamanda gelecekteki NGS’nin bulunduğu bölge için büyük bir sosyal çalışmadır. Bu nedenle sosyal açıdan önemli birçok girişime sıcak bakıyoruz ve bunları destekliyoruz.

 

“Ruhun Yelkenleri” seferinin Akdeniz bölümü, 8 ile 22 Ekim 2022 tarihleri arasında Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un desteğiyle Türkiye’de gerçekleştirildi. Akdeniz’de, Marmaris – Antalya – Taşucu – Marmaris güzergahını kapsayan bir yat turu ile duraklarda yerel halkın katılımıyla düzenlenen yat gezileri, konserler, çevre etkinlikleri, kapsayıcı atölye çalışmaları, spor etkinlikleri ve geziler düzenledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.